Szukaj

Flagowe wydarzenia Gmina Dywity

Czy słyszeliście o gminie, która organizowałaby Święto Piwowara w malowniczej scenerii nad jeziorem? Albo ściągała na stadion zwycięzców Eurowizji i ogólnopolskie gwiazdy muzyki dla dzieci i młodzieży? Czy zapełniałaby 8 tysiącami widzów brąswałdzką polanę podczas tradycyjnego Kiermasu Warmińskiego? Hasło promocyjne „Gmina z polotem” dotyczy również organizacji i wysokiego poziomu realizacji wydarzeń, imprez artystycznych i sportowych, które ściągają do gminy Dywity ludziz regionu i całej Polski. Poznajcie flagowe wydarzenia i już sobie rezerwujcie czas, żeby przyjechać do Dywit!

Gminny Dzień Dziecka w Dywitach – powitanie wakacji!

Najważniejsza impreza dla najmłodszych mieszkańców gminy Dywity, a jak się okazało, także dla dzieci, młodzieży i rodzin z Olsztyna oraz sąsiednich gmin, odbywa się co roku na zmodernizowanym stadionie komunalnym w Dywitach w okolicach 1 czerwca. Choć w 2021 roku z powodu zawirowań z rozporządzeniami covidowymi Dzień Dziecka został połączony z oficjalnym otwarciem wakacji i odbył się 27 czerwca, co również spotkało się z pozytywnym odbiorem uczestników. Od 2016 wydarzenie ma ponadlokalny charakter. Właśnie wtedy włodarze gminy i ludzie od gminnej promocji wpadli na pomysł, że przysłowiową „wisienką na torcie” tej imprezy i jej mocnym zwieńczeniem powinien być koncert ogólnopolskiej gwiazdy muzycznej, którą uwielbiają dzieci. Jako pierwsza na koncert do Dywit została zaproszona Sarsa, która dzień wcześniej śpiewała koncert i odbierała nagrody za swoje hity na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. 
- Trzeba przyznać, że część mieszkańców pytała wtedy z dużym niedowierzaniem: „To ta Sarsa przyjedzie do Dywit?” – wspomina ze śmiechem wójt Daniel Zadworny. – Niektórzy uwierzyli dopiero, gdy zobaczyli ją i usłyszeli na scenie na dywickim stadionie.
Sarsa dała znakomity koncert, dzieci przyjęły ją entuzjastycznie i razem z nią śpiewały największe hity, w tym „Naucz mnie”, w którym artystka akompaniowała publiczności na swoim ukulele. Pomysł z zapraszaniem gwiazd młodzieżowej muzyki na Gminny Dzień Dziecka okazał się strzałem w dziesiątkę. W kolejnych latach w Dywitach ze świetnymi koncertami wystąpiły: Lanberry, Monika Lewczuk, a także obie polskie zwyciężczynie Eurowizji Junior: Roksana Węgiel i Viki Gabor. W Dywitach wystąpiły też zjawiskowa Sara James, która dotarła do finału "America's got talent" i przebojowa bryska. Dywicki stadion pęka co roku w szwach, a radość i uśmiechy dzieciaków są największą nagrodą dla organizatora, czyli Gminy Dywity i Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach. Nie można oczywiście zapomnieć o tym, że pozostałe elementy programu Dnia Dziecka też są dużą atrakcją dla dzieci. Co roku na zielonej murawie powstaje olbrzymi, dmuchany Park Rozrywki, są liczne strefy animacyjne z warsztatami bębniarskimi, muzycznymi, plastycznymi, a na scenie przed główna gwiazdą prezentują się gminne, młode talenty wokalne, muzyczne z Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dywitach, a także małe czirliderki, których jest mnóstwo w całej gminie. 


Święto Warmińskiego Piwowara w Dywitach   

Czy znacie inna gminę w Polsce, która organizuje tak specyficzne wydarzenie, jakim jest  Święto Piwowara? Bo my chyba nie znamy lub nie słyszeliśmy o tym, żeby samorząd lokalny angażował się w organizację takiej oryginalnej imprezy. Można powiedzieć, że Święto Warmińskiego Piwowara to lokalna odpowiedź na przypadający zawsze w pierwszy piątek sierpnia Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. Impreza, która odbywa się zawsze w pierwszą sobotę sierpnia promuje bogate dziedzictwo browarnicze Warmii, a także zdrową żywność wysokiej jakości od lokalnych producentów i rolników. Pokazuje też ciekawe, nowe zjawiska w branży piwowarstwa domowego, rzemieślniczego i regionalnego. Swoje miejsce mają tu też rękodzielnicy i małe manufaktury. Uczestnicy bawią się przy znakomitych koncertach. Przez kilka pierwszych lat wydarzenie odbywało się na placu w centrum Dywit przy i w dywickiej Stodole, która co sobotę staje się wiejskim targowiskiem. Była to świetna promocja tego miejsca. Jednak w 2021 roku po zagospodarowaniu terenów nad Jeziorem Dywickim, gdzie powstała plaża, taras widokowy, platforma sceniczna z widownią, zapadła decyzja o przeniesieniu imprezy nad jezioro. Nowe miejsce zdecydowanie pokazało swój olbrzymi potencjał i niesamowity klimat. Scena nad Jeziorem Dywickim i możliwość obserwowania koncertów rockowych, reggae i folkowych kapel z tarasu widokowego sprawiły, że nowe miejsce zostało pokochane przez liczną publiczność (co roku przez imprezę przewija się od 3 do 4 tysięy osób). Usytuowanie sceny nad jeziorem niektórym od razu skojarzyło się ze słynnym amfiteatrem w Mrągowie nad Jeziorem Czos. Podczas Święta Warmińskiego Piwowara odbywa się też finał Warmińskiego Konkursu Piw Domowych, czyli największego konkursu dla piwowarów domowych na Warmii i Mazurach. Co roku piwowarzy z całej Polski przysyłają na konkurs kilkadziesiąt piw uwarzonych w domach, które oceniają profesjonalni sędziowie z Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Spora atrakcją są również rozgrywane co roku Mistrzostwa Gminy Dywity w Grze w Kapsle. Warto wspomnieć, że na scenie nad Jeziorem Dywickim wystąpiły tak uznane kapele, jak: Kobranocka, Jary Oddział Zamknięty, Lipali, Róże Europy, Maleo Reggae Rockers, Tymon Tymański, zespół Harlem, Romantycy Lekkich Obyczajów, Damian Syjonfam, Transsexdisco, Bownik, Dubska, czy Bakszysz. 

Święto Warmińskiego Piwowara


Kiermas Warmiński w Brąswałdzie

Tradycyjne Święto Plonu  – Kiermas Warmiński w Brąswałdzie od ponad 20 lat zajmuje ważne miejsce w kalendarzu kulturalnym imprez gminnych, a w ostatnim czasie stał się wydarzeniem ponadlokalnym. Od stuleci jest to uroczystość związana z odpustami i pielgrzymkami zwanymi tu łosierami (ofiarami), opisanymi przez tutejszego proboszcza Walentego Barczewskiego. Współcześnie jest to okazja do spotkania i zadumy nad dawnymi mieszkańcami tych ziem, a także do integracji różnorodnych kultur, które na teren Gminy Dywity napłynęły po wojnie. Odbyło się już 21 edycji Kiermasu, nie przerwała go nawet trudna sytuacja epidemiczna w 2020 roku. Od 2018 roku odbywa się on na pięknie położonych błoniach brąswałdzkich nad Kanałem Łyny. Termin Kiermasu jest ściśle związany z odpustem w miejscowej parafii i odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę września. Wydarzenie jest podzielone na część obrzędową, dożynkową oraz na część artystyczno-muzyczną. W 2021 roku uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w warsztatach malowania desek, pod namiotami zaprezentowały się stoiska z książkami lokalnych pisarzy, rękodzieła, można było spróbować też smakowitego jadła i napitków. Dużo emocji, radości i uśmiechów
na twarzach dał wszystkim Turniej Sołectw z nietypowymi konkurencjami, jak wyścigi na drewnianych nartach, wbijanie gwoździ na czas czy przeciąganie liny. W części artystycznej wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Iławy, Majcherski Band z szantami i nie tylko, Byle do przodu – rock and roll band, rozrywkowy i taneczny Miły Pan, a na zakończenie można było zobaczyć efektowne manipulacje z laserami formacji MultiVisual, finalisty Mam Talent TVN. To właśnie podczas Kiermasu w Brąswałdzie w 2018 roku pobity został rekord frekwencji na imprezach gminnych. Koncert zespołu Akcent i Zenka Martyniuka oglądało około 8 tysięcy osób. W latach kolejnych na brąswałdzkiej polanie wystąpiła też Cleo, Jorrgus, Horpyna, czy zespół Łzy z hitem "Agnieszka".

 

Maraton Rowerowy Warnija Szlakami Warmii


W tym przypadku wszystko zaczęło się od ludzi z pasją do rowerów. Mieszkańcy startujący na co dzień w maratonach rowerowych (Mirosław Czapliński) i lubiący po pracy relaksować się na rowerowych przejażdżkach (Andrzej Ejma, Wojtek Michalski i Marcin Bergmański)  zgłosili się do gminy z pomysłem zorganizowania imprezy rowerowej, która pokazałaby Gminę Dywity i Warmię z perspektywy dwóch kółek. Pomysł przypadł do gustu lokalnym władzom i w 2017 roku zorganizowana została wspólnymi siłami oraz przy wsparciu Morsów z Dywit I edycja maratonu rowerowego Warnija Szlakami Warmii. Organizatorzy wyznaczyli dwa dystanse szosowe liczące 157 i 75 kilometrów, a także rekreacyjny dystans 26 kilometrów po terenie gminy Dywity. W premierowej edycji wzięło udział blisko 300 rowerzystów. W kolejnych latach popularność maratonu rosła, zaczęli się do niego zgłaszać mieszkańcy całej Polski m.in. Szczecina, Świnoujścia, Warszawy, czy Gdańska. Rozbudowane zostały dystanse. W 2023 roku odbyła się już 7 edycja imprezy. Maraton odbywał się na 6 dystansach (4 szosowe, jeden gravelowy i jedna 30 km trasa rodzinna po Gminie Dywity). W edycji 2023 wzięło udział ponad 600 rowerzystów z Polski i zagranicy. Wydarzenie ma start i metę na stadionie w Dywitach. Szosowcy z długich dystansów mają okazję zjeździć na rowerze całą Warmię. Wszyscy zachwalają gościnność Dywit, serdeczną atmosferę i świetne bufety na trasie w warmińskich miasteczkach, z kultowym bufetem w Jezioranach, który przygotowują podopieczni Domu Pomocy Społecznej. Impreza odbywa się zawsze w pierwszą sobotę sierpnia, a po wysiłku uczestnicy mogą pobawić się na Święcie Warmińskiego Piwowara.


Gminny Bieg Niepodległości wokół Jeziora Dywickiego

Czy można świętować Niepodległą bez zadęcia, radośnie, rodzinnie i aktywnie? Gmina Dywity pokazuje, że jak najbardziej. Bieg Niepodległości w Dywitach ma charakter zabawy i nie jest nastawiony na rywalizację. W biegu nie jest prowadzona klasyfikacja zawodników. Liczy się udział, wspólne, radosne świętowanie, a nie wynik. Trasę okrążenia liczącą około 2,5 km można przebiec, przespacerować lub przejść z kijkami - najważniejszy jest udział i możliwość wzajemnej integracji pod flagą biało-czerwoną. Świętowanie to jednak nie tylko sam bieg, czy marsz wokół Jeziora Dywickiego. Są też przewidziane wydarzenia dodatkowe, jak np. wspólne śpiewanie hymnu Polski o godz. 11.11, wystrzał z armaty, rekonstruktorzy z epoki i szpital polowy z okresu I wojny światowej, bębniarze, pamiątkowe medale oraz gadżety patriotyczne: w 2021 roku będą to biało-czerwone koszulki (500 sztuk) ufundowane przez dewelopera Arbet Investment Group, który buduje w Dywitach Osiedle Sterowców. Nie brakuje też animacji dla dzieci, a po biegu ciepłej strawy, gorącej herbaty i pysznych pączków na uzupełnienie energii. W świętowanie włączają się co roku Morsy Dywity, którzy niepodległościową kąpielą inaugurują sezon zimowych kąpieli w Jeziorze Dywickim. Od 2020 roku teren i budynek nad Jeziorem Dywickim oświetla też efektowna iluminacja w biało-czerwonych barwach. W wydarzeniu, które odbywa się od 2014 roku bierze udział od 500 do nawet 1000 osób!  

 


Brąswałd MTB

Jak się okazuje Brąswałd to nie tylko miejsce szczególne dla historii Warmii związane z poetką Marią Zientarą-Malewską i księdzem Walentym Barczewskim, czy dorocznym Kiermasem Warmińskim. Brąswałdzka polana, teren przystani kajakowej oraz pobliskie lasy z ciekawym ukształtowaniem terenu, to również miejsce idealna na zawody sportowe. We wrześniu lub październiku odbywają się tu zawody w kolarstwie górskim Brąswałd MTB. 
Trasy przygotowane przez brąswałdzkich mistrzów MTB i czołowych zawodników w kraju, Grzegorz i Mateusza Maleszków dają się mocno we znaki, ale jak podkreślają uczestnicy, są  piękne i zróżnicowane. 
- Nawiązując do trasy, w rozmowach z uczestnikami słyszałem tylko pozytywne opinie, trasa rewelacyjna – mówi Przemysław Michalczyk, jeden z uczestników wyścigu w kategorii Pro. - Zdawało się, że po poprzedniej edycji z terenów zostało „wyciągnięte” 100%, możliwości, a jednak teraz udało się 110% ! Tak właśnie jest gdy za trasę odpowiedzialni są fascynaci kolarstwa i nie idą na ustępstwa, brak komercji! 
Cieszy znakomita frekwencja, bo w imprezie bierze udział średnio od 100 do 150 uczestników poczynając od „bąbelków” w wieku 5-6 lat, a kończąc na mistrzach i medalistach mistrzostw Polski.
- W Brąswałdzie wszyscy jadą na maksa i wkładają olbrzymi wysiłek w pokonanie trasy. Miło jest patrzeć i kibicować kolarzom. Widać, że Brąswałd ma duży potencjał do organizowania tego typu zawodów – uważa Waldemar Szydlik, sekretarz Gminy Dywity.

Mtb Brąswałd